Open Science Café: Otvorena znanost u projektima HRZZ

Centar za otvorenu znanost i upravljanje znanstvenim informacijama (COZ) Sveučilišne knjižnice Rijeka organizira još jedan Open Science Café koji će se održati u četvrtak, 5. rujna 2024. u 11:00 sati na platformi MS Teams. Izlaganje na temu “Otvorena znanost u projektima Hrvatske zaklade za znanost” održat će dr. sc. Dejana Carić, voditeljica u Odjelu za praćenje provedbe projekata Hrvatske zaklade za znanost.

Tijekom 2022. godine, Hrvatska zaklada za znanost uvela je Plan upravljanja istraživačkim podacima (tzv. PUP) kao prvi korak dijeljenja istraživačkih podataka nastalih u istraživanjima financiranim javnim novcem. PUPom voditelji projekata planiraju prikupljanje, obradu i pohranjivanje podataka u formatima i na načine koji olakšavaju pristup, obradu i ponovno korištenje istraživačkih podataka, uvažavajući pritom njihovu moguću osjetljivost i povjerljivost. Usvajanjem novog Pravilnika Hrvatske zaklade u srpnju 2024. godine elementi otvorene znanosti, dijeljenje istraživačkih podataka, te objave publikacija u otvorenom pristupu postaju obvezni za sve projekte koji su financirani od strane Zaklade. HRZZ priprema novi program PUB u okviru kojega će se financirati trošak objavljivanja rezultata istraživanja postojećih i završenih HRZZ projekata u časopisima otvorenog pristupa. Cilj ovog programa je olakšati i omogućiti objavljivanje rezultata znanstvenih istraživanja u časopisima otvorenog pristupa, povećati vidljivost hrvatskih istraživačkih organizacija te osnažiti transparentnost istraživačkog procesa.
Na natječaju iz programa „Istraživački projekti“ objavljenom 2024. godine, prijavljeni istraživači se vrednuju prema svojem petogodišnjem uspjehu, poštujući preporuke Europske komisije iz lipnja 2022. godine.

Također, u svom strateškom planu za razdoblje 2023.-2027., u ciljevima Zaklade zastupljena je Otvorena znanost.

Dejana Carić voditeljica je u Odjelu za praćenje provedbe projekata Hrvatske zaklade za znanost. Završila je Prehrambeno-biotehnološki fakultet u Zagrebu. Radila je na Agronomskom fakultetu kao znanstvena novakinja, te na Institutu Ruđer Bošković kao stručna savjetnica u Laboratoriju za magnetske rezonancije. Uz svoj posao u Zakladi, bavi se i otvorenom znanošću, te je članica radne grupe Open Science unutar Science Europe, predstavnica je RH u Council for National Open Science Coordination. Sudjelovala je u radu Inicijative za Hrvatski oblak za otvorenu znanost (HR- OOZ).

Pozivamo istraživače i sve zainteresirane da nam se pridruže u razgovoru!

Za sudjelovanje se možete prijaviti ovdje.

Poveznica za sudjelovanje: Join the meeting now

Veselimo se druženju!

Letak: Open Science Café

Događanje se održava kao dio aktivnosti u okviru projekta OPUS (Open and Universal Science) financiranog iz programa Obzor Europa, koji razvija mjere koordinacije i podrške za reformu vrednovanja znanstvene djelatnosti prema sustavu koji potiče i nagrađuje istraživače da preuzmu prakse otvorene znanosti.